DİKKAT

70 FARKLI MARKA 5000 DEN FAZLA ÜRÜN

TÜM ÜRÜNLERDE EN ÇOK ÇEŞİT VE UYGUN FİYAT BURADA !..

 
Üye Girişi
 
MARKALAR
 

Teknik / S.S.S

Havuz suyunun pH değerini düşüremiyorum. Ne yapmalıyım ? Havuz suyunun alkalinite değerinin yüksek olmasından kaynaklanır. Genelde sezon başında kaynağı belirsiz sular tercih edildiğinde yaşanan bir problemdir. Sıvı pH düşürücü ile hızla, hem de ucuza alkaliniteyi ve dolayısıyla suyun pH değerini düşürebilirsiniz.

Klor sarfiyatım arttı, nasıl kontrol edebilirim ? Klor sarfiyatı ortam ve su sıcaklığına,kullanım yoğunluğuna, suyun içindeki parametrelere veya su kaybına bağlı olarak artabilir.Sezon başında havuz devreye alınırken sarfiyat çok olur ama periyodik kullanıma geçildiğinde azalır. Tabii satın aldığınız klorun aktivitesi doğru olmalıdır. Açık havuzlarda stabil olmayan klor kullanıldığında da sarfiyat artar. Su çok sertse sertlik stabilizatörü kullanılmasıda klor tüketimini azaltır.

Kapalı havuzda stabil klor kullanabilirmiyim ? Kullanamazsınız. Çünkü açık havuzlarda kullanılan granül ve tablet klorların içinde stabilizatör denen bir kimyasal madde vardır.Bunun nedeni ortamdan klorun olabildiğince geç uzaklaşmasını sağlamaktır. Ama kapalı havuzlarda direkt güneş ışığı olmadığından bu kimyasala gerek yoktur.Ayrıca stabilizatörü hiçbir şekilde havuzdan uzaklaştıramazsınız.Dolayısıyla stabilizatör birikimi olur.Ayrıca havuzda mat görüntüye sebep olur.

pH düşürücüyü toz mu yoksa sıvı mı kullanmalıyım ? Her iki üründe havuz suyunun pH değerini düşürmek için üretilmiştir.Fakat toz pH düşürücüler genelde daha kaliteli kabul edilir.Ürünün fiziksel özelliğinden önce nerede ve hangi şartlar da kullandığınız daha önemlidir.Toz pH düşürücüleri mutlaka çözerek suya vermek gerekir.Bu da ilave işgücü gerektirir. Sıvı ürünler dozaj pompası kullanılan tesislerde hemen kullanılabilir. Havuzunuz yoğun kullanılıyorsa sıvı pH düşürücüyü tercih etmeniz, pH değerini çabuk ve ekonomik olarak düşürmenizi sağlar.Eğer villa havunuz varsa toz ürün size daha uygundur.

Hangi durumlarda %90'lık klor kullanılır ? Yüzme havuzlarında genelde % 56 aktiviteli granül klor tercih edilir.Fakat bazı kullanıcılar % 90'lık granül kloru tercih etmektedir. Havuzu devreye alırken veya havuz uzun zaman klorsuz kaldığında yüksek miktarda klor vermek için bu ürün tercih edilebilir. Sürekli kullanımda ise ürünün kendi pH değeri düşük olduğundan pH düşürücü kullanımında dikkatli olunmalıdır. Oysa % 56 'lık granül klor nötr pH'lıdır. % 90 'lık tablet klor ise çok geç çözünür ve klorinatör denilen cihazlarla kullanılabilir.

Sıvı klor veya klor gazı hangi şartlarda kullanılır ? Sıvı klor veya klor gazı suyun dezenfeksiyonu için kullanılabilir. Gaz klor kullanımı özel ekipman gerektirir.Çünkü son derece zehirlidir. Sıvı klor ise kolay bulunur ve ucuzdur.İçinde stabilizatör olmadığı için ürün kullanımı sürekli olmalıdır.Ayrıca sıvı klorun konsantrasyonu belirsizdir.Uzun zaman beklemiş ürünlerin içindeki klor son derece azalır.Ürünün pH derecesi çok yüksek olduğundan pH düşürücü tüketimini çok arttırır. Toplamda düşünülen tasarrufu sağlamaz.